Przebieg zabiegu hirudoterapii
Pierwszym ważnym momentem jest wybór terapeuty. Absolwentami szkoleń „Hirudoterapii medycznej wg. FRSc” są wyłącznie specjaliści zawodów medycznych – np. lekarze, fizjoterapeuci, pielęgniarki – czyli osoby, które jeszcze przed kursem uzyskały na Uczelniach Wyższych po kilkuletniej edukacji gruntowną wiedzę medyczną z zakresu fizjologii i anatomii człowieka potwierdzoną stosownym dyplomem (bardzo dużym atutem jest znajomość Akupunktury 5 PRZEMIAN wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej). W ich rękach możesz czuć się bezpiecznie.
Przestrzegamy przed zabiegami wykonywanymi przez osoby inne niż wykwalifikowany personel medyczny np. biologów, kosmetyczki i inne osoby bez wykształcenia medycznego – takie osoby nie są kompetentne do diagnozowania jakichkolwiek schorzeń i mogą pogorszyć Twój stan.
Nowoczesne założenia hirudoterapii, zgodne z publikacjami naukowymi i założeniami evidence based medicine mówią o tym, że jednorazowo przykładamy od 1 pijawki wzwyż w zależności od masy ciała, wieku i stanu pacjenta. Wybór miejsca przystawiania pijawek nie jest oczywisty. To, że pacjent cierpi na schorzenie stopy nie oznacza, że pijawki zostaną przystawione do nogi – miejsce przystawienia zależy od źródła choroby i efektu oczekiwanego przez terapeutę. Najczęściej na pierwszej sesji przystawiane są do pępka od 1 do 4 pijawek, by poprawić stan wisceralny pacjenta i wpływając na narządy wewnętrzne znacząco przyspieszyć procesy regeneracyjne. Zdarza się, że po przystawieniu pijawek na aplikacje centralne już w trakcie ich żerowania widzimy realną poprawę dystalnych części ciała (np. wchłonięcie obrzęku przy stopie).
Sam zabieg trwa zazwyczaj 30 do 40 minut, po czym zdejmuje się pijawki i zakłada opatrunek. Zdarza się, że po hirudoterapii celem poruszenia zastoju stawia się bańkę ogniową, tzw. krwawą bańkę. Wówczas pracę pijawki ogranicza się do 20-25 minut i na kolejne 20-25 minut przystawiana jest szklana bańka. Są również miejsca na ciele, na których zabiegi wykonuje się w czasie 18-20 minut albo pozostawia pijawkę na tak długo, jak wyznaczać to będzie jej żerowanie, czyli czasem nawet ponad 2 godziny.
Liczba potrzebnych pijawek określana jest na podstawie wielu innych czynników niż tylko przelicznik masy ciała. Budowa ciała pacjenta ma oczywiście znaczenie, jednak najważniejsze jest schorzenie, jego nasilenie, ogólny stan pacjenta, przewlekłość choroby i schorzenia towarzyszące. Pod uwagę brane są też wiek i płeć pacjenta, a nawet jego nastawienie do zabiegu.
Liczba sesji różni się w zależności od zaawansowania schorzenia – im stan jest świeższy tym mniej wizyt. W stanach przewlekłych często niezbędnych jest kilkanaście sesji.